Centrum Informacji Ekologicznej
item


 
Okrągły Stół 2008

W dniu 9 stycznia 2008 roku odbyło się pierwsze spotkanie Okrągłego Stołu w sprawie Obwodnicy Augustowa. W rozmowach uczestniczyli: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - inwestor, przedstawiciele samorządu województwa podlaskiego i miasta Augustowa oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zaangażowanych w ochronę Doliny Rospudy, a także zaproszeni eksperci.

CZYTAJ...

11. edycja konkursu "Lider Polskiej Ekologii" 

Rozpoczęła się 11. edycja Konkursu Ministra Środowiska „Lider Polskiej Ekologii”. Na wniosek jednostek zainteresowanych udziałem termin składania wniosków w tej edycji został przedłużony do 29 lutego 2008 r.


CZYTAJ...

POLEKO 2007 – podsumowanie

Sukces – to najczęściej powtarzane przez wystawców i zwiedzających słowo mające charakteryzować tegoroczną, dziewiętnastą edycję Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO, które odbyły się w Poznaniu w dniach 20-23 listopada 2007 r.

CZYTAJ...

Gala Nagród POLEKO 2007...
O Targach...

Otwarte seminarium IETU

Serdecznie zapraszam na seminarium organizowane przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, na którym zostaną zaprezentowane następujące zagadnienia: „Pokrywa ewapotranspiracyjna – alternatywa dla terenów silnie zanieczyszczonych” oraz „Zastosowanie węgla brunatnego i odmian traw z gatunku Festuca arudinacea do stabilizacji gleb silnie zanieczyszczonych metalami ciężkimi – rezultaty eksperymentu wazonowego”.

CZYTAJ...

10. edycja „Lidera Polskiej Ekologii”

Minister Środowiska, prof. Jan Szyszko, przyznał tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” realizatorom 11 najlepszych przedsięwzięć służących ochronie środowiska. Ten prestiżowy tytuł przyznawany od 1997 roku stał się ważnym elementem promocji, a także zachętą dla kolejnych polskich firm i samorządów do redukcji emisji zanieczyszczeń, oszczędności energii, zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych oraz ochrony przyrody.

CZYTAJ...

Nobel dla ekologii

Tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Al Gore wespół z Międzyrządowym Panelem ds. Zmian Klimatu (IPCC). Nagrodę przyznano za „wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka oraz za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami”.

CZYTAJ...

Święto Drzewa

Klub Gaja serdecznie zaprasza do uczestnictwa w happeningu z okazji V edycji Święta Drzewa. 10 października 2007 r. o godz. 12.00 w Warszawie na Polach Mokotowskich w części śródmiejskiej przy Pomniku Lotników Poległych w II Wojnie Światowej (pomiędzy Głównym Urzędem Statystycznym a Rondem Jazdy Polskiej) odbędzie się uroczyste sadzenie drzew.

CZYTAJ...

"Energia z klimatem"

W najbliższą sobotę (29 września) warszawiacy będą mogli zobaczyć, jak wygląda proces produkcji ciepła, które na co dzień wszyscy znają pod postacią gorącej wody w kranach i kaloryferach. W godzinach 9–15 będzie można zwiedzić cztery zakłady Vattenfall Heat Poland: elektrociepłownie Siekierki, Żerań i Pruszków oraz ciepłownię Wola.

CZYTAJ...

VI  edycja Konkursu o „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii” rozstrzygnięta!

Zakończyła się kolejna, już VI edycja Konkursu o „Ekolaury PIE”, pod patronatem honorowym Ministra Środowiska. Ideą Konkursu jest promowanie postaw proekologicznych oraz wdrażanie przyjaznych środowisku technologii. Ocenione zostały innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska.

CZYTAJ...


Tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” jest nagrodą Ministra Środowiska za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Celem Konkursu jest ukazanie różnorodności działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska w Polsce przy zastosowaniu najbardziej efektywnych ekologicznie i ekonomicznie rozwiązań.

CZYTAJ...

Sprawdź śląskich Liderów Polskiej Ekologii...

Światowy Dzień Środowiska Naturalnego

W związku z ogłoszeniem przez Organizację Narodów Zjednoczonych dnia 5 czerwca Światowym Dniem Środowiska Naturalnego, firma Ricoh aktywnie wspiera wewnętrzny program budowy świadomości ekologicznej w zakresie oszczędzania energii.

CZYTAJ...

Ekolaury 2007

Zakończony został termin składania wniosków do VI edycji Konkursu o „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii”. Podstawowym celem Konkursu jest popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

CZYTAJ...

Rozmowy istotne dla ekologii

Zakończyliśmy cykl konferencji, które zorganizowaliśmy wraz z firmą CAPITAL-ECI, Polską Izbą Ekologii oraz Consul Business Transfer Marketing. Udało nam się przedstawić istotne informacje o źródłach finansowania inwestycji w innowacje oraz w ochronę środowiska dla sektorów: górnictwa, wodno-kanalizacyjnego oraz odpadów.

CZYTAJ...
Sprawdź, jak było na konferencjach...  

Seminaria IETU

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach nieustannie pragnie wzmacniać swobodny przepływ idei, myśli naukowo-technicznych i innych wartości związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem pomiędzy różnego rodzaju środowiskami. W tym celu już od kilku lat organizuje otwarte seminaria prezentujące problematykę oraz rezultaty prowadzonych badań.

CZYTAJ...

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

20 grudnia 2000 roku Zgromadzenie Ogólne ogłosiło dzień 22 maja Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej. W dniu tym bowiem w życie weszła Konwencja na temat Różnorodności Biologicznej. Wcześniej dzień ten był obchodzony 29 grudnia.

CZYTAJ..

Międzynarodowe Targi Ekologiczne

W dniach 20-22 kwietnia na terenie MTK w Katowicach po raz siedemnasty odbyły się Międzynarodowe Targi Ekologiczne. W ramach Targów wyodrębnione zostały dwie ekspozycje: INTERECO 2007 oraz ECODOM 2007.

Sprawdź, jak było...

Królewskie Obchody Dnia Ziemi w Polsce

Już sam mistrz Jan z Czarnolasu zachwalał lipę jako drzewo szlachetne, niosące ochłodę i wypoczynek. Fraszka ta jest szczególnie aktualna dzisiaj, w dobie wycinania lasów tropikalnych, niszczenia środowiska i potrzeby powstrzymania zmian klimatycznych. Warto pamiętać o drzewach, warto o nie dbać, warto je sadzić.

CZYTAJ...


Na Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu w dniach 31.03 do 01.04 trwała 39 wystawa minerałów i skamieniałości. Jak co roku spotkali się kolekcjonerzy z różnych krajów prezentując swoje ciekawe eksponaty. Niestety impreza zbytnio się komercjalizuje i coraz rzadziej można tutaj spotkać prawdziwych miłośników. 90% wystawców stanowili handlowcy, którzy pokazywali minerały i skamieniałości tylko w  przetworzonej postaci. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kilkunastu eksponatów z tej wystawy.

CZYTAJ...

Muflon dla Prezesa

Plebiscyt Gospodarczy na Najlepszą Firmę, Usługę i Produkt Regionu „Muflony 2006” rozstrzygnięty. Na uroczystej gali w zamku Książ 23 marca Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu otrzymał marmurową figurkę w kategorii „Osobowość Roku”...

CZYTAJ...

Marszałek nagradza ECO INSTAL
Lider Polskiej Ekologii po raz kolejny wyróżniony za osiągnięcia w 2006 roku

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że firma ECO INSTAL znalazła się w prestiżowym gronie laureatów Nagrody Gospodarczej Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2006 w kategorii: wynalazek za rozwiązania z zakresu techniki ochrony powietrza...

CZYTAJ...

Nagroda Gospodarcza Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Aby zachęcić przedsiębiorców do podejmowania działań zgodnych z wytycznymi unijnymi, spełniających jednocześnie normy dotyczące ochrony środowiska, w 2002 roku zorganizowano po raz pierwszy konkurs o Nagrodę Gospodarczą Marszałka Województwa Wielkopolskiego...

CZYTAJ...