Centrum Informacji Ekologicznej
item
 
 
Termiczne metody przekształcania odpadów w KPGO

W województwie śląskim 96% odpadów trafia na składowiska. Stworzenie na Śląsku nowoczesnej, odpowiadającej potrzebom regionu i aktualnym wymaganiom prawa gospodarki odpadami komunalnymi wymaga zbudowania do roku 2013 co najmniej dwóch instalacji termicznego przekształcania odpadów. Modernizacja systemu gospodarki odpadami jest koniecznością inaczej grożą nam kary ze strony Unii Europejskiej.

CZYTAJ...

Prasuje na słońce

Zgniata śmieci wykorzystując energię słoneczną. Zarząd Oczyszczania Miasta testuje w stolicy nowoczesny kosz.

CZYTAJ...

Odpady na mapie interaktywnej

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu jako pierwsze w Polsce uruchomiło interaktywna mapę, na której można znaleźć gniazda segregacyjne, punkty zbiórki przeterminowanych leków, zużytych baterii czy postoi znanego Gratowozu.

CZYTAJ...

Siatman nadciąga...

Zjednoczone siły agencji reklamowej San Markos – Republika Dobrej Marki i Ho::Lo - producenta toreb z niepotrzebnych już banerów reklamowych prezentują nośną ideę w walce z milionami foliowych siatek.

CZYTAJ...

"Wymuszona" segregacja?

Z początkiem Nowego Roku kolejnym wyzwaniem w dziedzinie ochrony środowiska będzie dopasowanie się do rygorystycznych norm Unii Europejskiej w zakresie recyklingu i utylizacji odpadów oraz wykorzystywania surowców wtórnych. Czy zapowiedziana na styczeń podwyżka cen za wywóz śmieci będzie przyczyną rewolucji w ich segregacji?

CZYTAJ...

„Torby na Całe Życie”

Pojemna, wytrzymała, wykonana z ekologicznej juty „Torba na Całe Życie” zadebiutowała w sklepach Tesco. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii kupuje się ją tylko raz, a gdy torba się zużyje albo zniszczy, będzie za darmo wymieniana na zupełnie nową.

CZYTAJ...

Reklamówkom nie, ekologii tak

Dzień bez torebek foliowych, akcja przygotowująca łodzian do wprowadzenia w życie od 1 czerwca 2008 r. zakazu używania tzw. „foliówek”, odbędzie się 23 stycznia przyszłego roku.

CZYTAJ...

Śmieci - stop

Z końcem października 2007 roku grupa studentów z Częstochowy uruchomiła pierwszy internetowy serwis z bazą nielegalnych wysypisk na terenie naszego kraju.

CZYTAJ...

Projekt: Dla Natury

Od 14 września 2007 roku IKEA wycofuje ze sklepów w Polsce jednorazowe, bezpłatne torby plastikowe do pakowania zakupów. Pieniądze wydawane do tej pory na produkcję bezpłatnych toreb plastikowych sklep przeznaczy na posadzenie 1 miliona drzew w polskich lasach.

CZYTAJ...


Gospodarowanie odpadami


Wiele słyszymy
na temat wdrażania systemów segregacji odpadów w różnych gminach. W chwili obecnej powstaje coraz więcej firm zajmujących się odzyskiem, prześcigając się w różnorodnych technologiach. Słyszymy także o różnych spekulacjach dotyczących unieszkodliwiania odpadów komunalnych...

CZYTAJ...


 
System prawny zasad postępowania z odpadami 

Wobec wymagań Unii Europejskiej w trosce o nasze środowisko naturalne tworzone są nowe przepisy prawne, które nak
ładają na przedsiębiorców kolejne obowiązki. W ostatnim czasie polski system prawny dotyczący zasad postępowania z odpadami uległ poważnym zmianom. W związku z tym przedsiębiorcy muszą na nowo interpretować przepisy i dostosować swoje działania do wymogów prawnych...

CZYTAJ...


 
Paliwa stałe – sposób korzystania z odpadów

Dzia
łalności gospodarczej człowieka towarzyszy powstawanie odpadów występujących w różnej postaci, w różnych stanach skupienia i o bardzo zróżnicowanym składzie chemicznym. Gdyby doliczyć do tego odpady komunalne, powstanie imponująca sterta odpadów, stanowiąca prawdziwy problem, będący poważnym wyzwaniem dla naszej cywilizacji...

CZYTAJ...